Araç bakımı nasıl yapılır?

Araç bakımı

Araç Bakımı, mutlu bir yolculuk ve aracınızın uzun ömürlü olması için çok önemlidir. Bakımlı bir araba, iytiyacınız olduğunda sizi asla yolda bırakmaz.

Güvenli bir sürüş için bazı ipuçları.

Genel bakım

Motor Yağı :  Motor yağının önemi çok büyüktür. Motor yağı, motordaki metal yüzeylerin aşınmasını engeller aracın sağlıklı ve daha uzun ömürlü olması için gereklidir. Bu yöndeki ihmal, motor performansının düşmesine neden olacak ve böylece daha az kilometre yapmaya yol açacaktır. Aracınızda çeşitli arızalara sebep verecektir.

Motor yağı çeşitleri motor tipine göre değişmektedir. Bu durumda araç kullanma klavuzunda bulunan yağ tavsiyesi bölümündeki tavsiyelere uyulmalıdır.

Motor yağı ve motor yağı filtresi 10000-15000 km’de bir kez mutlaka değiştirilmelidir.

Işıklar :  Trafikte Işıklar  kendiniz için ve yaklaşmakta olan diğer aracın güvenliği için çok önemlidir. Kısa huzmeli farları açarak  seyahat edin, böylece görüşünüzü engellemez.

Lastik Basıncı :  Aracın lastik hava basıncı sürüş güvenliği için kontrol edilmelidir.Hava basıncı normal olmayan bir araç istenilen performansı göstermez.

Su: Motorunuz soğutma için su kullanıyorsa, kontrolünü sağlamalıyız.

Diğer bazı ipuçları

  • Aracınızı yetkili servis istasyonlarına servise sokun
  • Her zaman orijinal yedek parçalar kullanın.
  • Motor yağı seviyesini iki haftada bir kontrol edin. Ayrıca radyatör ve bataryadaki soğutma suyu ve su seviyelerini kontrol edin.
  • Yakıt verimliliğini en üst seviyeye çıkarmak için 45-55 km / sa hızda sürün
  • Ani hızlanma ve fren yapmaktan kaçının.
  • Beklemek istediğinizde motoru kapatın.
  • Debriyaj pedalına sürekli basmaktan kaçının ve sürüş sırasında debriyaj pedalını tamamen bırakın.
  • Klimayı sadece gerektiğinde kullanın.
  • Fazla km yapabilmek için lastikte uygun hava basıncı olsun.

Önleyici Bakım

Önleyici bakım aracın yakıt verimliliğini arttırır ve arıza yapmasını önler. Önleyici bakım tamamen ; Otomotiv parçalarını, yağını,suyunu arızadan önce incelemek, kontrol etmek ve değiştirmektir.

Hava filtresi : Her ay kontrol edin.Kirlendiğinde  değiştirilmelidir.

Kayışlar: Kayışları ve hortumları inceleyin. Aşınmış veya yıpranmış kayışları değiştirin. Şişkin, çürümüş veya kırılgan hortumları değiştirin ve kelepçeleri sıkın. Bir hortum kötü görünüyorsa veya çok yumuşak veya çok sertleşmişse, değiştirilmesi gerekir.

Fren Hidroliği: Her ay fren hidroliğini kontrol edilmelidir. Sıvı eklenmesi gerekiyorsa ekleme yapın. Sızıntıları kontrol edin. Fazla doldurmayın.

Motor yağı: Yağ çubuğunu çıkarın ve silerek temizleyin. Tamamen yerleştirin ve tekrar çıkarın. Düşükse, yağ ekleyin.belirli periyotlarla değişimini gerçekleştirin.

Egzoz : Emisyonun yılda bir kez kontrol edilmesini sağlayın.

Amortisör : Amortisörlerde yağ sızıntısı var mı bakın, aracı yukarı ve aşağı zıplayarak test edin. Gerkiyorsa değişimini sağlayın.Amortisörleri her zaman çift olarak değiştirin.

Lastikler: Lastikleri tavsiye edilen basınçta şişirin. Kesikler, şişkinlikler ve aşırı diş aşınması olup olmadığını kontrol edin.
Şanzıman Yağı: Şanzıman yağını her ay kontrol edin.

Yıkayıcı Sıvısı : Ön camları temizlemek  için sıvı haznesini dolu tutun.

 

Silecek lastikleri: Ön camınızı her temizlediğinizde ön cam silecek lastiklerini kontrol edin. Kauçuğu yıpranana ya da kırılgan hale gelene kadar beklemeyin. Yılda en az bir kez ve lekelenme olursa daha sık değiştirilmelidirler.

 

Ayrıca Kontrol Et

Limon çok farklı işler için kullanılabilir!

İşte Limonla Yapılabilecekler 1. Mikro dalgayı temizleme Kirli ve yağlı mikrodalga fırını temizlemek için limon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla