Aşısı Olmayan Köpek Isırırsa Ne Yapılmalı?

Aşısı Olmayan Köpek Isırırsa Ne Yapılmalı?

 

Bir evcil hayvan ile büyümenin faydaları belgelenmiştir. Özellikle köpekler hayatımızın bir çok alanında en sadık hayvan dostlarımız arasındadır. Bununla birlikte, bazen köpekler tarafında ısırılma riski oluşabilmektedir. Isırıklar bazen travma sonrası stres bozukluğu belirtileri de dahil olmak üzere rahatsız edici psikolojik etkileri olan ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Isırılma nedenlerine gelecek olursak köpekleri tanıyamamak uyarı davranışlarını algılayamamak ve köpeklerin çevresinde nasıl güvenli davranılacağı konusunda az şey biliniyor olmasındandır.

Güvenli davranma konusuna köpeğe yamak yerken ya da zincirlendiklerinde yaklaşmama gibi örnekler verebiliriz.

Bir köpek tarafından ısırılmak; her koşulda korkulması gereken bir durum değildir. Bilhassa, ısıran köpeğin sahibi varsa ve aşıları düzenli olarak yaptırılmışsa hiçbir şekilde korku duymaya gerek yoktur. Ancak, bir köpeğin durup dururken saldırdığı, ağzından salya aktığı ve sahibinin belli olmadığı durumlarda vakit kaybetmeden önlem almak gerekir. Aşısı olmayan köpekler, genellikle ısırdıktan sonra kaçarlar. Kuduz hastalığının herhangi bir tedavisi yoktur.

Kuduz olduktan sonra antibiyotik kullanmanın herhangi bir etkisi bulunmaz. Bu noktada, yapılacak tek hamle, köpek ısırmasının ardından aşı yaptırmaktır. Ayrıca, duruma göre serum uygulanması söz konusu olabilir.

Köpek Isırmasının Ardından Neler Yapılmalıdır?

 

Bir hayvan tarafından ısırıldıktan sonra hayvanın ağzında bulunan mikroplar, insan vücudundaki derin dokulara kadar ulaşmaktadır. Bu noktada, ısırılan kişinin tetanos ve kuduz aşısının olup olmadığı önem kazanmaktadır. Ayrıca, ısırılmanın ardından çok fazla zaman geçmemelidir.

Köpek tarafından ısırıldıktan sonra meydana gelen yaranın tehlikesi; ısırılan bölgenin özelliklerine, yaranın büyüklüğüne ve ısıran köpeğin hastalıklı olup olmadığına göre değişmektedir. Aşısı olmayan bir köpek tarafından ısırıldığında ilk olarak ısırılan bölge incelenmektedir. Yara olup olmadığı araştırılmaktadır. Bunun sebebi, vücut bütünlüğünün olmadığı durumda hayvanın tükürüğünde bulunan virüsün vücuda girerek sinir sistemine ulaşmasıdır.

Köpek ısırmasında yaranın ilk olarak serum fizyolojikle yıkanması gereklidir. Yaralı bölgenin antiseptikli solüsyonla temizlenmesi şarttır. Ciddi yaralanmalarda ise kanama durdurulmalı, en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Ayrıca Kontrol Et

Araç bakımı nasıl yapılır?

Araç bakımı Araç Bakımı, mutlu bir yolculuk ve aracınızın uzun ömürlü olması için çok önemlidir. Bakımlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla