Besinleri Fazla ya da Az Tüketmenin Zararları Nelerdir

Besinler

Kalsiyum, vitamin, şeker, yağ gibi besinleri fazla veya az tükettiğinizde başınıza neler gelir? Eğer çok tüketiyorsanız neler yapmalısınız? Bu konuda sizlere çeşitli bilgiler vereceğiz.

 

Kalsiyum

Yüksek oranda kalsiyum tüketmek ve kanınızda yüksek oranda kalsiyum bulunması sizi pek etkilemeyebilir fakat eğer daha fazla yükselirse yorgunluk ve fazla uyku gibi sonuçları olabilir. Gençlerde pek etkilemese de yaşlılık dönemlerinde ciddi etkileri bulunabilir. Eksikliğinde ise kaslarda kasılma, unutkanlık, ciltte kuruma, tırnak kırılması gibi sebeplere yol açabilir.

 

Vitaminler

Vitaminler, hayatımızda önemli bir yerine sahiptir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesi, çeşitli hastalıkları önlemesi, saç derisini güçlendirmesi gibi birçok faydası bulunur. Eksikliğinde kolay kolay hasta olma, kırılgan saçlar, gece körlüğü, yavaş büyüme gibi sebeplere yol açar. Fazla alındığında ise sindirim sistemi sorunları, saç dökülmesi, cilt sorunları, karaciğer problemleri gibi sorunlara neden olur.

 

Şeker

Şeker veya glikoz, vücuda enerji vermesiyle bilinen önemli bir besindir. Fakat fazla yemek veya vücutta az bulunması da bazı sorunlara yol açmaktadır. Eğer vücudunuzda yüksek miktarda şeker bulunursa veya fazla şeker tüketirseniz dişlerin etkilenmesi, ciltte kırışıklık, hafıza zayıflığı, zayıf bağışıklık sistemi, mutluluğu artırma ve daha çok şeker tüketme isteği yani bağımlılık, obezite gibi çeşitli sorunlara sebep olur.

 

Yağ

Vücudumuzda bulunan yağların yararları olduğu gibi zararları da vardır. Özellikle zararlı olan yağlar trans yağlardır. Örneğin bazı yağlar vücutta birikirken bazıları bu yağların temizlenmesini sağlamaktadır. Eğer vücudunuzda fazla yağ oranı bulunursa yararlı yağların oranı azalır. Bu da damar tıkanıklığı, kalp krizi gibi sorunlara yol açar. Fazla yağın bir diğer zararı ise kandaki kolesterol miktarını arttırmasıdır. Bu da kalp için riskli bir durumdur. Fazla yağların bir diğer zararı ise depresyon, unutkanlık, diyabet, karaciğer bozukluğu, obezite yani kilolu olma gibi birçok sebepleri doğurmasıdır.

 

Potasyum

Potasyum, vücutta önemli bir yeri olan besindir. Potasyumun vücutta fazla olması kalp ritim bozukluğu, el ve ayaklarda uyuşma gibi sorunlar meydana gelir. Potasyum eksikliğinde ise düzensiz kalp atışı, organların düzgün çalışmaması, sindirim sistemi sorunları, kalp krizi riski gibi çeşitli sorunlara yol açar.

 

Çözüm

Bu sorunlara karşı alabileceğiniz en iyi çözüm dengeli beslenmektir. Her gün her besinden gerektiği kadar almalısınız. Bu sayede sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla