Google Chrome-da İşe Yarar kısayollar

Google Chrome’da İşe Yarar kısayollar

Her şeyin bir yolu olduğu gibi hızlı işlem yapmanın da bir yolu var. Google Chrome, şu anda dünya çapında en çok kullanılan popüler bir tarayıcıdır. Eğer internette sık sık vakit geçiriyorsanız veya çalışıyorsanız bu konuda bazı kısayolları da bilmeniz gerekmektedir. Bu konuda sizlere çok sık kullanacağınızı düşündüğümüz Google Chrome’da İşe Yarar birçok kısayoldan   bahsedeceğiz. Bu sayede artık işlerinizi daha hızlı bir şekilde halledebileceksiniz.

 

Kes, Kopyala, Yapıştır..

En temel ve her uygulamada çalışan bir kısayoldur. Bu kısayol yazıları seçtikten sonra sağ tık ile uğraşmadan işinizi hızlıca halletmenizi sağlar. CTRL+X ile metni kesebilir, CTRL+C ile metni kopyalayabilir, CTRL+V ile metni yapıştırabilirsiniz.

 

Geçmişe Uzanan Yol

Eğer geçmişe girip inceleme yapmak istiyorsanız tek yapmanız gereken tarayıcınızdayken CTRL+H tuşlarına basmaktır. Bu sayede menüye girmekle uğraşmadan hızlıca erişebilirsiniz.

 

Tümünü Seç

CTRL+A, dosya seçmeye yaradığı gibi bir sayfadaki metnin tamamını da seçmeye yaramaktadır. Bu işlem yalnızca metin değil görseller için de geçerlidir. Bu sayede görsel yapıştırma desteği bulunan her yere kopyaladığınız tüm içeriği yapıştırabilirsiniz.

 

Yer İmleri Çubuğu

CTRL+SHIFT+B ise yer imlerini açıp kapatmaktadır. Eğer yer imlerini bolca kullanacağınızı düşünüyorsanız bu tuş ile açabilir ve istediğiniz zaman hızlıca kapatabilirsiniz. Bazen yanlışlıkla bu tuşlara basıp yer imlerini kapatıyor olabilirsiniz. Bu tuşlarla tekrar açabilirsiniz.

 

Bir Metin Bulun

Eğer sayfada bir metin içeriği veya ifade arıyorsanız CTRL+F tuşu ile hemen o metni bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken buraya bulmak istediğiniz ifadeyi yazıp arama sonuçlarını incelemektir.

 

Geliştirici Araçları

Eğer bir programcı iseniz ve web sitesindeki HTML kodlarını incelemek istiyorsanız veya JavaScript çalıştırmak gibi diğer işlevleri kullanmak istiyorsanız CTRL+SHIFT+I veya F12 tuşlarına basabilirsiniz.

 

Biraz Daha Yakından İnceleyin

Eğer bir metin küçücük ise veya çok geniş ise bunun yakınlığını düzenleyebilirsiniz. Bu sayede metinleri daha rahat okuyabilirsiniz. Bunun için CTRL+ ve CTRL- tuşlarını kullanmalısınız. Aynı şekilde bu işlev fare için de geçerlidir. Eğer klavyede CTRL tuşuna basarak farenin sürükleme çubuğunu hareket ettirirseniz de yakınlık değişecektir.

Ayrıca Kontrol Et

Limon çok farklı işler için kullanılabilir!

İşte Limonla Yapılabilecekler 1. Mikro dalgayı temizleme Kirli ve yağlı mikrodalga fırını temizlemek için limon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla