Minecraft_ta Nasıl Sunucu Kurulur

Minecraft_ta Nasıl Sunucu Kurulur

Minecraft, 2009 yılından beri geliştirilen bir simülasyon oyunudur. Hayal gücünüzün sınırları kadar her şeyi yapabileceğiniz bu oyun, geçtiğimiz aylarda 80’li yılların lider oyunu olan Tetris’i de geride bırakarak en çok satılan oyun haline gelmiştir. Şu anda liderliğini koruyan Minecraft için birçok sunucu açılmakta, yeni projeler geliştirilmekte, modlar kodlanmakta, harita tasarlanmakta ve daha birçok şey yapılmaktadır. Peki Minecraft’ta sunucu nasıl kurulur? Eğer Minecraft sunucusu kurmak istiyorsanız bu konuda sizlere sunucu kurmayı öğreteceğiz.

Minecraft Sunucusu Ne İşe Yarar?

Minecraft sunucusu, üyelerin bir arada bulunabileceği bir yazılımdır. Bu yazılım ile beraber insanlar bir araya gelip oynayabilir ve eğlenceli vakitler geçirebilirler. Minecraft sunucularının konseptleri de çeşitli olmaktadır. BedWars, SkyWars, Gravity gibi mini oyun sunucuları, faction, hayatta kalma, skyblock, creative gibi birçok türde sunucu bulunmaktadır. Bunların topluca bulunduğu sunuculara da hub yani çekirdek sunucu denmektedir. Bu sunucular genel olarak bir lobiye sahiptir. Lobi üzerinden diğer oyun lobilerine geçiş yapılmaktadır.

Sunucusu Nasıl Kurulur?

Bu konu altında sizlere tek bir Minecraft sunucusu kurulumundan bahsedeceğiz. Eğer sıradan basit bir sunucu istiyorsanız Minecraft’ın resmî web sitesinde yer alan sunucuyu indirebilirsiniz. Fakat eklenti destekli bir sunucu istiyorsanız bu bağlantıya girerek Spigot sürümünü belirlemelisiniz. Oyuncular, mini oyunlar için ağırlıklı olarak 1.8 sürümünü tercih etmektedir. Hayatta kalma, creative, faction gibi sunucular için şu an en güncel sürüm olan 1.15’i tercih edebilirsiniz. Eğer daha yeni bir sürüm çıktıysa ona da geçebilirsiniz.

Eğer Spigot sürümünü indirdiyseniz bunu bir dizine atın ve adını “Sunucu” olarak değiştirin. Notepad veya Notepad++ yazılımını başlatarak aşağıdaki kodları ekleyin:
Title XYZ Sunucusu
Java -Xmx1G -jar Sunucu.jar
pause
Eğer aldığınız makinenin RAM miktarı daha yüksek ise ona göre bir miktar belirlemek için “1G” yazan kısmı düzenleyin. Bunu yaparken sisteme ve diğer işlemlere de bir miktar RAM bırakın. 1G, 1 GB demektir. “XYZ” ise sunucunuzun adı olacaktır.

Bu adımlardan sonra sunucuyu bir kez başlatınca bir hata alacaksınız, korkmayın. EULA dosyasını açıp “False” olan kısmı “True” yaptıktan sonra tekrar başlatın. Tüm dosyalar yüklendiğinde artık kendi sunucunuza girmek için hazırsınız. Tek yapmanız gereken sunucu IP’si veya alan adı ile Minecraft üzerinden sunucunuza giriş yapmaktır. Kendinize tam yetki vermek için konsol üzerinden “/op <Kullanıcı Adı>” komutunu girebilirsiniz.

Eğer ki sunucunuza korsan oyuncuların da girmesini istiyorsanız “server.properties” adlı dosya içerisinde yer alan “online-mode” ayarını false olarak ayarlayın. Bu adımdan sonra sunucuyu yeniden başlatmalısınız. “stop” komutu ile sunucuyu konsoldan kapatabilirsiniz.

Son olarak şunu da ekleyelim. Bu bağlantı üzerinden sunucunuz için çeşitli eklentiler indirebilirsiniz. Burada yer alan eklentiler, sunucunuzun daha güzel olmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla