Stres Nedir

İş yaşantısında, partilerde veya evde herhangi bir zamanda stres ortaya çıkabilir. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Bu konuda size stresin ne olduğundan, stresin sebeplerinden, stresin sonuçlarından ve stresin nelere yol açtığından bahsedeceğiz.

 

Stres Nedir?

Stres, yaşantımızda sıkça yaşadığımız bir olaydır. Tehlikenin yaklaştığını hissettiğimiz zamanlarda, yoğun bir iş yükünde veya gerildiğimiz zamanlarda stres yaşayabiliriz. Stres, hayatın içerisinde olan bir şeydir. Zaman zaman stresli olmak normaldir fakat stresin fazlası da zararlara yol açmaktadır. Örnek bir stres durumu verelim. Örneğin bir iş yerinde çalışıyorsunuz. Patronunuz size bolca iş verdi. Bu işin üstesinden hafiften stresli bir şekilde geldiniz. Sonrasında toplu taşımaya bindiniz ve bu kalabalık sizi strese soktu. Evinize giderken dışarıda olabilecek tehlikelere karşı dikkatli olmalısınız. Stresiniz daha da arttı. Ve sonunda eve ulaştınız. Eve gelene kadar birçok stresli olayla karşılaştınız.

 

Stres Neden Olur?

Stresin acele etmek, sevilmeyen bir işi yapmak, birinin sizi rahatsız etmesi, birden fazla iş ile uğraşmak gibi çeşitli nedenleri olabilir. Bu konuda kesin bir tanıyı kendiniz koymalısınız. Çünkü kendinizi sizden başka kimse daha iyi bilemez.

 

Stresin Sonuçları Ne Olur?

Stres, ölüme kadar giden önemli bir etkendir. Stresi gerektiği kadar yaşamalısınız. Eğer fazlasıyla stresli olursanız çeşitli sorunlarla karşılaşırsınız. Hafif stres pek bir soruna sebep olmaz. Eğer bir üst seviyeye çıkarsanız kendinizi sıkma, hafif sinirli olma gibi etkiler görülür. Bir üst seviyesinde ise diş sıkma ve diş eti kanaması, dudak ısırma gibi daha ciddi seviyeler ortaya çıkar. Daha üst seviyelerinde ise ciddi hastalıklar görülebilir. En üst seviyesi ise kalp krizi gibi ölüme yol açan sebepler doğurabilir.

 

Stresi Azaltmanın Yolları

Stresi azaltmak kişiden kişiye değişebilir. Çünkü herkesin zevkleri farklıdır. Size bu başlık altında birkaç örnek vereceğiz. Örneğin stresi azaltmak için iş yaparken kendinizi rahatlatmalısınız. Örneğin yiyecek ve içecek alarak çalışın. Kalabalık ortamlarda strese giriyorsanız yapmanız gereken önemsememek ve rahat davranmaktır. Sonuçta onlar da insan, sizde insansınız. Stresi yenmenin bir diğer yolu ise her bir işten sonra kendinizi ödüllendirmek ve kısa dinlenme araları vermektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla