Tek Kulağı Bozuk Kulaklık Tamir Edilebilir Mi?

Tek Kulağı Bozuk Kulaklık Tamir Edilebilir Mi?

Biyoluvar aslında;

İnsanların yolda giderken, otobüste seyahat ederken veya gün içerisinde farklı yaşamsal alanlarda kulaklık takarak müzik dinlemesi mümkündür. Kaliteli bir kulaklık sayesinde müzik dinleme keyfi iki katına çıkarılabilir.

Kulaklığın tek tarafının bozuk olması, ciddi bir sorundur. Bozulma yanlış kullanımdan vb. nedenlerden kaynaklanmış olabilir. Bozulan kulaklık insanı müzik dinlemekten soğutur. Herkesin bütçesi yeni bir kulaklık almaya müsait olmayabilir, bu durumda eldeki kulaklık tamir edilerek çözüm üretilebilir.

Böylelikle eldeki kulaklık bir süre daha kullanılabilir.

Tek Tarafı Bozulmuş Kulaklık Tamiri

 Tek tarafı bozuk bir kulaklık tamiri; elde yeterli ve gerekli malzeme, biraz da el becerisi varsa deneme yanılma yöntemiyle mümkün olabilir. Tek tarafı bozuk kulaklık tamiri için havya ve lehim teline ihtiyaç vardır.

Tamire başlamadan önce sorunun nereden kaynaklandığının tespitini yapmalıyız. Bir kulaklığın tek tarafının çalışmaması, kablolardaki temassızlıktan kaynaklanıyorsa o bölgeyi kesip aynı bölgeye başka bir kablo lehimleyerek problem ortadan kaldırılabilir.

Kulaklığın içerisinde bulunan hoparlörden kaynaklı ise da tahminen ya kablolar kopmuştur ya da lehimleri sökülmüştür. Kulaklık tamirinde özellikle hoparlör kısmını açarken dikkat edilmesi gerekir. Çünkü, kulaklığın kulağa takılan kısımlarına zarar verilmesi söz konusu olabilir.

Kulaklığın hoparlör kısmının bir tornavidadan yardım alınarak açılması mümkündür. Bu kısmın açılmasının ardından hoparlörün dışarı çekilme işlemi gerçe

kleştirilmelidir. Hoparlör; kablo kısmından dolayı bozulmuşsa bu durumu fark etmek mümkün olacaktır. Kopmuş olan kablonun havya ve lehim kullanılarak diğer taraflar ile temas olmayacak şekilde önceden iz kalmış alana lehimlenmesi yapılmalıdır. Lehimlenme işleminin ardından söz konusu bölge kapatılır.

Farklı kısımları bozulan birden fazla kulaklığınız varsa sağlam parçaların yerleri değiştirilerek iki kulaklıktan birini çalışır duruma getirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla