Web Sitelerinde DDOS Saldırıları Nasıl Önlenir

Web Sitelerinde DDOS Saldırıları Nasıl Önlenir.Web geliştiricilerinin korkulu rüyası olan DDOS, birçok web sitesindeki hizmeti aksatmakla kalmıyor, aynı zamanda üyelerin mağdur olmalarını sağlıyor. Bundan korunmanın birçok yolu var. Bu konuda sizlere DDOS ataklarına karşı korunmanız için birkaç yolu göstereceğiz.

 

DDOS Nedir?

DDOS, bir web sitesine topluca yapılan saldırılardır. Amacı, bir hizmeti engellemeye yönelik çalışmalar gerçekleştirmek olsa da genellikle bu süreçler kısa sürmektedir. Bunun dışında uzun saldırı yapanlar da bulunabilmektedir. Kısacası DDOS, bot hesaplar ile birden fazla saldırı gerçekleştirmektir. Bu olayı şu şekilde anlatabiliriz. Örneğin bir web sitesinin alt yapısı 100 kullanıcıyı kaldıracak şekilde. Eğer 100 kullanıcının üzerinde giriş yapılırsa web sitesinin çalışmasında yavaşlamalar meydana gelmektedir. Aynı olay web sitelerinde yoğunluk olduğu zamanlarda da olmaktadır. Fakat bu durum DDOS saldırısı değildir.

DDOS Güvenliği Nasıl Sağlanır?

DDOS güvenliği için önereceğimiz ilk ve etkili yöntem Cloudflare üzerinden SSL almanız olacaktır. SSL sertifikası sayesinde hem dışarıdan sizleri izleyebilecek saldırganlara veya verileri çalabilecek hırsızlara karşı şifrelemeden dolayı önlem almış olacaksınız hemde çeşitli özellikler ile web sitenizi daha güvenli hale getirebileceksiniz. Örneğin Cloudflare birçok DDOS atağına karşı koruma sağlamaktadır. Bununla birlikte atak modu bulunmaktadır. Ciddi ataklar aldığınız zamanlarda bu modu açarak güvenliğinizi artırabilirsiniz. Cloudflare’nin bir diğer güzel yanı ise güvenlik kuralları oluşturmaktır. Bu sayede daha güvenli bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

 

DDOS konusunda yapabileceğiniz bir diğer adım ise IP veya cihaz sınırlaması yapmaktır. DDOS saldırıları ile beraber saniyede yüzlerce belkide daha fazla kullanıcı girişi olmaktadır. Bu da web sitesini ciddi bir seviyede yormaktadır. Bu konuda yapmanız gereken saniyede 1 giriş sağlamaktır. Yani her cihaz, IP veya MAC adresine sahip cihaz her saniye web sitesinde 1 işlem yapabilir. Eğer 1 saniyeden önce giren olursa kodları çalıştırmadan karşı tarafa bir bilgi mesajı gönderebilir veya siteyi komple korumaya alabilirsiniz. Bu sistem, DDOS konusunda büyük bir fayda sağlarken veritabanının da yorulmaması için önemli bir avantaj olacaktır. Ayrıca gereksiz yere sayfayı yenileyen kullanıcılar için de güzel bir güvenlik önlemi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla