Web sitem saldırıya uğradıysa ne yapmalıyım?

Bilgisayar korsanının sitenizi hacklediğini  gösteren  belirtiler vardır. İlk belirti, web sitenizin arayüzünün değiştiğidir.

Web sitem saldırıya uğradıysa ne yapmalıyım?

Web sitenizin saldırı aldığının bazı belirtileri;

 • Web sitesinin sizi bir porno sitesine ya da başka hoş olmayan bir web sitesine yönlendirecektir.
 • Google ve Bing gibi arama motoru hackleme hakkında size bilgi verecektir.
 • Arama motorları size web sitesi hackleme ile ilgili bilgiler  gösterecektir.
 • Web sitenizde odaklanmadığınız diğer ülkelerden daha fazla trafik göreceksiniz.
 • Web sitenizde garip aktiviteler hissedeceksiniz.
 • Kontrolü kaybedeceksiniz.

Web siteniz saldırıya uğradıysa, saldırıyı kaldırmak ve sitenizin tekrar saldırıya uğramasını önlemek için için atmanız gereken çeşitli adımlar vardır.

Aşağıda, saldırıya uğramış bir web sitesinden kurtarmanıza yardımcı olacak bazı önerilen adımları bulacaksınız.

  web sitesini hack’ten kurtarma;

 1. Hosting sağlayıcınıza başvurun

Barındırma sağlayıcınız, sitenin ilk etapta nasıl hacklendiği dahil olmak üzere hack hakkında bazı bilgiler verebilmelidir.

 1. PC’nizde virüs olup olmadığını kontrol edin. Sitenize yüklenen kötü amaçlı yazılımı veya diğer içerikleri kaldırın.

Barındırma sağlayıcınız, sitenize korsan tarafından yerleştirilen içeriği kaldırmanıza yardımcı olacak araçlara sahip olmalıdır.

 1. Sitenizin kara listede olup olmadığını kontrol edin. Kara liste sitenizi etkileyebilir, bu yüzden Google Web Yöneticisi Araçları’na giriş yapmalı ve ele alınması gereken herhangi bir site uyarısı olup olmadığını görmelisiniz .Hack çözüldükten sonra sitenizi incelenmek üzere yeniden göndermeniz gerekir.
 1. İçerik yönetim sisteminizi her zaman en son sürüme güncellediğinizden emin olun. Örneğin, WordPress kullanıyorsanız, WordPress’in en son sürümünde olduğunuzdan emin olun.
 2. Eklentilerinizin güncel olduğundan emin olun.
 3. FireWall’ı bilgisayarınıza yükleyin. FireWall kullanımı, kötü amaçlı yazılımların PC’nize sızması riskini önemli ölçüde azaltır.
 4. Parolalardan posta kutularına ve FTP parolalarına kadar tüm parolaları değiştirin.
 5.  Kullanıcılarınızı web sitenizin saldırıya uğradığı konusunda uyarın ve şifrelerini web sitenize değiştirmelerini tavsiye edin.
 6. htaccess dosyasının kodunu kontrol edin. Bir bilgisayar korsanı, ziyaretçilerinizi web kaynağınızdan kötü amaçlı kod yüklü bir web sitesine yönlendirmek için bu dosyayı kullanabilir.
 7. Sunucunuzdaki tüm dosyaları gecikmeden yedekleyin. Sitenizin saldırıya uğraması durumunda, saldırıdan önce var olan geçerli içeriği kaybetme konusunda sorun yaşamak istemezsiniz.

Tüm dosyaları sunucunuzdan silmeniz gerekebilir. Yüklenen kod o kadar iyi gizlenmiş olabilir ki, tüm dosyaları ve veri tabanını sunucunuzdan silmek gerekli olabilir. Ancak web sitenizi geri yüklemek için daha önce yapılması gereken yedeğe ihtiyacınız olacak.

Web siteleri nasıl saldırıya uğruyor?

Bilgisayar korsanları genellikle web sitelerini hackler.  Bilgisayar korsanlarının saldırılarında web sitesinin kontrolünü ele geçirebilecekleri birçok yol vardır ve yollardan bazıları şunlardır:

 • Hacker web sitenizin şifresini kolayca tahmin eder.
 • Giriş bilgilerini almak için kötü amaçlı yazılım bilgisayarınıza tanıtılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla