Windows 10_da Nasıl Yer Açılır

Windows 10, 2015 yılından beri gelişmekte olan ve her yıl aldığı büyük güncellemeler ile yeni özellikler kazanan bir işletim sistemidir. Microsoft tarafından geliştirilen Windows 10 işletim sisteminde bazen depolama sıkıntıları yaşıyor olabilirsiniz.

 

Bir Windows 10 kullanıcısı iseniz yer açmanız için birçok yöntem bulunmaktadır. Peki Windows 10_da Nasıl Yer Açılır? Biz bu konuda sizlere geçici klasörü temizleme, önbellek silme gibi birkaç basit yöntemden bahsetmeyeceğiz, size daha etkili olan farklı yöntemlerden de bahsedeceğiz.

Windows 10’da Yer Açma Yöntemleri

Windows 10’da yer açmanın birçok yolu vardır. Bu yollardan ilki sanal bellek düzenlemesi yapmaktır. Bildiğiniz üzere Windows 10, sanal bellek için diskinizi kullanır. Eğer yüksek miktarda sanal bellek kullanıyorsa bu da diskinizde yerin azalmasına sebep olur. Yer açmak için yapmanız gereken ilk şey sanal bellek ayarını düşürmek olacaktır.

 

Diğer bir adım ise sistem geri yükleme noktalarını kaldırmaktır. Eğer sistem geri yükleme noktasını kullanmayacağınızı düşünüyorsanız bu özelliği tamamen kapatarak yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 

Bir diğer yapacağınız önemli yer açma yöntemi ise Windows güncelleme dosyalarını silmektir. Yüklü güncelleştirmelerin kopyaları büyük bir yer kaplayabilir. Bunları silmek size büyük bir yer tasarrufu sağlayacaktır.

 

Eğer bu adımlar da size yeterli gelmediyse geri dönüşüm kutusu, indirilenler, temp yani geçici dosya klasörleri gibi klasörleri de temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte belgeler, masaüstü, videolar, resimler, müzikler gibi klasörleri de kontrol ederek gereksiz dosyaları silebilirsiniz.

 

Peki Windows 10_da  Yer Açmak için yapmanız gereken bir diğer adım ise işinize en çok yarayacak olandır. “Windows+I” tuşuna basın veya Ayarlar uygulamasına girin. Sırayla “Sistem->Depolama” sekmesine girin. Bu sekmede depolamada ne kadar yer açacağınız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. “Sistem ve Ayrılan” sekmesinde sistem geri yükleme, sanal bellek, hazırda bekleme dosyaları gibi detayları bulabilirsiniz. “Geçici Dosyalar” sekmesinde ise Windows güncelleme dosyaları, geçici dosyalar, geri dönüşüm kutusu, indirilenler gibi bölümler yer alır. İstediklerinizi seçerek hemen silme işlemlerine başlayabilirsiniz. “Uygulamalar ve Özellikler” bölümünde ise yazılımların ve yüklenen özelliklerin yer aldığı uygulamalar yer alır. “Diğer” klasörü ise belki de işinize en çok yarayacak olan sekme olacaktır. Çünkü bu sekmede boyutu en büyük verileri kolaylıkla bulabileceksiniz.

Ayrıca Kontrol Et

Donan Bilgisayarı düzeltmenin biyoluvar mı?

Bilgisayar Donarsa veya Kilitlenirse Nasıl düzeltilir?   Not: Bazı programlar otomatik kaydetme özelliğine sahiptir. Bilgisayarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla