Yemek Seçen Çocuğa Ne Yapmalı?

GÜnümüzde birçok çocuk yemek seçmektedir. Köfte, makarna, pilav, patates kızartması gibi yemekler çocuklar tarafından çok sevilmektedir.
Bu gibi yemekler dururken hiçbir çocuk pırasa, karnabahar gibi yemekleri yemek istemez.
Ancak, sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmek için her özellikteki yiyecekten tüketmek gerekir.
Sürekli et yemek yerine et ve sebzenin orantılı porsiyonlarda tüketilmesi şarttır. Bu noktada, bireylerin küçük yaştan itibaren dengeli beslenmeye alıştırılması gerekir.
Bu noktada, yemek seçen çocuğa ne yapmalı diye düşünenlerin her şeyden önce çocukların da bir birey olduğunu unutmaması gerekir.
Bir başka deyişle, çocuğa sevmediği bir yiyeceği zorla yedirmek yerine neden bu yiyeceği yemesi gerektiği tatlılıkla anlatılmalıdır.

Yemek Seçen Çocuk İçin Taktikler;

Yemek seçen çocuğun tabağında mutlaka sevdiği türden yiyecekler olmalıdır. Ancak, tabağına çok fazla sevmediği yiyeceklerden de konmalıdır.
Çocuğunuza bu yiyecekleri yemediği takdirde sevdiği yiyeceklerden daha çok yemesinin mümkün olmadığı nazik bir dille anlatılmalıdır. Örneğin, pırasa sevmeyen bir çocuğa pırasa yemediği takdirde daha çok köfte yemesine izin verilmeyeceği anlatılmalıdır.
Bunun dışında, bir yiyeceği çocuğa sevdirmek adına başka yiyeceklerle kombine yapmak mümkün olabilir. Örneğin, ıspanak sevmeyen bir çocuğa yoğurt eklenmiş bir ıspanak yemeği sunulduğunda tadının hoşuna gitmesi söz konusu olabilir.

Bunun dışında, çocuğun daha önce yemediği bir yemeği yediğinde cesaretlendirilmesi ve takdir edilmesi hoş bir davranış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla